Alternating Current Field Measurement (ACFM) Badania rur i spoin poprzez pomiar pola prądu przemiennego.

Pomiar pola magnetycznego prądu przemiennego (Alternating Current Field Measurement -ACFM) jest jedną z bardziej innowacyjnych technik pozwalających wykrywać i oszacowywać wady powierzchniowe jak i podpowierzchniowe w rurach, konstrukcjach, zbiornikach oraz spoinach. W tym celu zależnie od kształtu i rodzaju badanych elementów wykorzystywane są wykonane w konkretnym celu i ukształtowane, głowice badawcze. Mogą być zatem sondy specjalne do spoin pachwinowych, doczołowych lub do konkretnej średnicy rury. Metoda ACFM jest bardzo zbliżona w swej filozofii działania do innych metod elektromagnetycznych jak np. Niskoczęstotliwościowa Technika Elektromagnetyczna (Low Frequency Electromagnetic Technique -LFET)
Zasada działania ACFM polega na na generowaniu prądów wirowych o niskich częstotliwościach i pomiarze strumienia magnetycznego, który zmienia swoją wartość w przypadku napotkania nieciągłości materiałowej. Technika ta pozwala zastąpić dotychczas wykonywane badania metodami jak np.: komory podciśnieniowej, penetracyjną lub magnetyczno proszkową. ACFM jest metodą jakościową i pozwala nie tylko na wykrycie lecz również na określenie głębokości i długości pęknięć. W porównaniu z metodą ultradźwiękową ACFM nie wymaga tak dokładnego czyszczenia powierzchni badanej i usuwania produktów korozji lub erozji. Skanowanie powierzchni jest stosunkowo szybkie i wynosi nawet do 30 centymetrów na sekundę a ocena jest wykonywana na bieżąco i z dużą dokładnością.
Zalety metody ACFM to:
- metoda wykorzystywana zarówno do metali ferromagnetycznych i nie ferromagnetycznych
- Powłoki malarskie / ochronne i produkty korozji nie mają istotnego wpływu na sygnał wad i jakość badania
- Wymagane jest tylko minimum przygotowania powierzchni
- W porównaniu do UT nie jest konieczna substancja sprzęgająca gdyż jest to metoda sucha
- Szybkość skaningu powierzchni badanej jest w przedziale od kilku do 30 cm/sek
- W celu usunięcia sygnału od efektu oddalenia wykorzystuje się proste algorytmy korekcyjne
- Mozliwość badania powierzchni gorących do temperatury 500 stopni C., oraz pod wodą i w środowisku promieniowania jonizującego
- Możliwość określenia zarówno głębokości oraz długości wykrytych wad. Nieciągłości o głębokości do 25 mm są oceniane z dużą dokładnością.
Zastosowanie skanowania metodą ACFM umożliwia wykrywanie wad wewnętrznych i zewnętrznych w postaci korozji, erozji, wżerów, pęknięć zmęczeniowych, pęknięć naprężeniowych w stalach duplex oraz pęknięć wodorowych.
Zakres i forma raportowania:
- Wady prezentowane są w czasie rzeczywistym podczas skaningu
- Sygnał ze skaningu przetwarzany jest na wartość cyfrową i zapisywany w pamięci urządzenia do dalszej analizy
- Obrazy wyświetlane przekonwertowane są do postaci cyfrowej
- Głowice skanujące profilowane są do kształtu i średnicy badanej rury lub rodzaju spoiny
- Wzmocnienie stosunku sygnału do szumów (S/N) odbywa się z wykorzystaniem nowoczestnych technik redukcji szumów
Metoda ACFM jest bardzo szeroko stosowana w sektorze "off shore" do badania rurociągów i konstrukcji wież wiertniczych zwłaszcza pod wodą, posadowionych na dnie morza oraz pływających. Wykorzystywana jest również powszechnie na obiektach tzw "Mobile Offshore Drilling Units" (MODUs)" oraz "Floating Production, Storage and Offloading" (FPSO) czyli pływających rafineriach. Sektor produkcji rurociągów i urządzeń, serwis konstrukcji mostowych, cargo oraz dźwigów pływających wykorzystuje ACFM głównie ze względu na szybkość wykonywania kontroli olbrzymich ilości połączeń spawanych i orurowania technologicznego. Zasadniczą oszczędnością dla tej metody jest możliwość ograniczenia czasochłonnego i kosztownego czyszczenia powierzchni dając w zamian stosunkowo dużą a przede wszystkim wystarczającą wiarygodność i czułość badań.
ą ś ź