Laser Optical Tube Inspection System (LOTIS) Badania rur rotacyjną sondą laserową.

Laserowy Optyczy System Badania Rur (Laser Optical Tube Inspection System - LOTIS) jest rodzajem laserowego przyrządu pomiarowego pracujacego na zasadzie triangulacji. Laserowe źródło podobne jak w tradycyjnych wskaźnikach skierowane jest na badaną powierzchnię i mierzy jej wysokość od poziomu odniesienia. Soczewki obrazowe odbierają strumień laserowy i skierowują go na czułą powierzchnię detektora światła laserowego. Sygnał z detektora przetwarzany jest następnie przez procesor i ostatecznie zamieniany na wartość cyfrową odpowiadającą pozycji mierzonego punktu powierzchni. Następnie matryca danych cyfrowych zapisywana jest na komputerze i poddawana analizie, której ostatecznym efektem jest obraz badanej powierzchni. Promień laserowy omiata wewnętrzną powierzchnię rury po spirali tworząc jej odwzorowanie. Im mniejszy jest skok linii śrubowej spirali tym badanie jest dokładniejsze lecz również trwa dłużej. Metoda LOTIS wymaga bardzo wysokiej jakości czystości powierzchni badanej. Wszelkie pozostałości wilgoci, olejów lub nawet opary spowodują zakłócenie wyników badania. Wszelkie osady w formie stałej lub płynnej nie tylko pochłaniać będą światło laserowe lecz również je załamywać.
Wyniki badań systemem LOTIS mogą być prezentowane w oparciu o wymagania klienta lub w postaci standardowej. Konwencjonalny raport zawiera obraz powierzchni jako mapę w formacie CAD. Dodatkowo taka mapa może być uzupełniona rysunkiem dna sitowego i tabelą z lokalizacją występujących wad jak to ma miejsce przy badaniu prądami wirowymi czy RFT.
Wydajność metody LOTIS waha się w granicach od 100 do 200 rurek w ciągu jednej zmiany. Zakres podstawowy średnic zawiera się od 15 do 140mm. Odnośnie materiałów badanych brak jest jakichkolwiek ograniczeń.
Wykrywalność wad ogranicza się jedynie do wad powierzchni wewnętrznej w postaci:
- korozja
- erozja
- wżery
- pęknięcia
- uszkodzenia mechaniczne
ą ś ź