XRFT - Badanie elektromagnetyczne w polu dalekim z sondą referencyjną

Badanie elektromagnetyczne w polu dalekim z sondą referencyjną oznaczane skrótem XRFT jest typową metodą magnetyczną podobnie jak RFT, wykorzystywaną do wykrywania wad w materiałach w których wysoka wartość przenikalności magnetycznej nie pozwala na odpowiednio głębokie wnikanie prądów wirowych. Metoda XRFT została specjalnie opracowana i jest przede wszystkim stosowana do badania rurek ferromagnetycznych użebrowanych. Użebrowanie wykonywane jest zwykle z materiału nieferromagnetycznego jak naprzykład aluminium lub stopów miedzi. XRFT zastępuje stosowaną dotychczas metodę ultradźwiękową IRIS z głowicą obrotową, która posiada wiele ograniczeń. Główne problemy jakie występują przy badaniu metodą IRIS są to wysokie wymagania dotyczące jakości powierzchni wewnętrznej rurek. Również prędkość badania jest znacznie mniejsza aniżeli dla metod elektromagnetycznych. Zwiększenie prędkości skaningu powoduje przeoczenie wżerów o małych rozmiarach . Konwencjonalna metoda RFT nie jest wykorzystywana do badania rurek użebrowanych z powodu zakłóceń sygnału powstających od aluminnium. Zastosowanie sondy referencyjnej w metodzie XRFT sprawia, że zakłócenia te są elektronicznie usuwane i otrzymujemy czysty sygnał jedynie od samej rurki wykonanej ze stali węglowej. Metoda XRFT stosowana jest od kilku lat wykorzystując z powodzeniem wszystkie zalety jakie posiada metoda RFT.
XRFT jest zatem metodą elektromagnetyczą badajacą zmiany występujące w tak zwanym polu dalekim i bazuje na tym samym zjawisku jak RFT. Sonda referencyjna razem z wzorcem referencyjnym eliminuje poprzez zrównoważenie dodatkowy sygnał wytworzony przez prądy wirowe generowane w aluminiowym (lub z innego metalu) użebrowaniu. Dokładność metody XRFT jest zatem bardzo duża i osiąga 8-10% nominalnej grubości ścianki rurki. Posiada ponadto w odróżnieniu od metody IRIS dobrą czułość na stopniowe zmiany grubości i bardzo wysoką czułość na drobne wżery oraz pęknięcia. XRFT posiada bardzo dobra powtarzalność wyników co pozwala na porównywanie i analizę wyników w dużych przedziałach czasowych oraz obserwację propadacji wad. Prędkośc skaningu wynosi około 25 mm na sekundę. Czyszczenie rurek wystarcza jedynie na poziomie podstawowym z zalegających osadów. Analiza sygnału jest stosunkowo prosta i nie sprawia problemu dla techników znajacych jednocześnie ocenę jak przy badaniu pradami wirowymi. Podstawowy zakres badanych rurek i rur zależy od średnicy wewnętrznej i zawiera się w przedziale od 12 mm nawet do 100 mm. Dzięki specjalnej konstrukcji sond możliwe jest również badanie rur giętych przy średnicach wewnętrznych powyżej 25 mm.
Podsumowując: metoda XRFT pozwala wykrywać i oceniać wady zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne w postaci ubytków grubości ścianki, korozji, erozji, wżerów, wytarć, pęknięć.
XRFT umożliwia przeprowadzanie diagnostyki rur i rurek nie tylko żebrowanych lecz również platerowanych lub pokrytych warstwami metalu nie ferromagnetycznego jak np: aluminium, miedź, tytan, stale nierdzewne. Kontrola jakości rurek i rur metodą XRFT ograniczona jest do badania materiałów jak stale węglowe, chromowo molibdenowe, duplex, Sea Cure, które najczęściej można spotkać w urządzeniach:
- chłodnice wentylatorowe
- podgrzewacze przepływowe
- rury pokrywane warstwami metali nieferromagnetycznych w piecach rafineryjnych
- chłodnice wentylatorowe z żebrowanymi rurami bimetalicznymi o rdzeniu ze stali węglowej
- systemy klimatyzacyjne
Najczęściej stosowany ręczny przesuw sondy i pozwala średnio na zbadanie około 200 sztuk rur o długości 10 metrów w ciągu jednej zmiany. Institut Gamma prowadzi badania metodą XRFT z wykorzystaniem sprzętu najnowszej technologii, bazując na aparaturze wieloczęstotliwościowej Zetec MIZ-27SI ze specjalnie do tego celu zmodyfikowanym wzmacniaczem RFT umożliwiającym zastosowanie sond referencyjnych.
Badania metodą XRFT wykonywane są przez wysoko kwalifikowany i specjalnie przeszkolony personel.
Korzyści jakie daje badanie rurek i rur metodą XRFT to:
- Zapobieganie przed niebezpiecznymi przeciekami
- Zabezpieczenie przed awaryjnym postojem instalacji
- Precyzyjne oszacowanie grubości ścianki rurek z dokładnością do 10% wartości nominalnej
- Trwała rejestracja zapisów z pomiarów, prognozowanie ubytków grubości ścianek, planowanie remontów
- Metoda ilościowa
- Wykrywanie pomyłek materiałowych
- Metoda XRFT nie wymaga wody oraz czyszczenia powierzchni wewnętrznej jak metoda IRIS
- Metoda XRFT jest znacznie bardziej czuła, dokładniejsza i szybsza aniżeli metoda ultradźwiękowa IRIS
ą ś ź